värmlandstrampen2015PÅ Lördag är det Värmlandstrampen
Vi samlas vid kyrkan kl 7.30 för att åka mot Karlstad/Hammarö där trampen är i år.

Värmlandstrampen är ett årligen återkommande evenemang som arrangeras av equmeniascoutkårer i Värmland. Normalt har man en vandring runt en mil att gå. Patrulltävlingen som detta är, innehåller 12 kontroller och man kan som mest få 10 poäng på vardera kontroll, totalt 120 Poäng. Det finns tre kategorier som de deltagande kan tävla i och de är åldersbaserat. 1.a, 2:a och tredjeplats får pris, antingen separata detaljer till patrullmedlemmarna, eller ett gemensamt pris samt ett vandringspris.
För Vuxengrupp: Vandringsstav.
För Äventyrarscout: Vandringskänga
För Upptäckarscout: Ett träemblem med föreningsmärke.

Förutom dessa priser delas också ut ett kårpris med bästa genomsnittspoäng, Bävern, en åtråvärd trofé att ha hemma i kåren