Under det närmaste året kommer vi på olika sätt låta Markusevangeliet genomsyra verksamheten. Predikan i gudstjänsterna kommer att ta sin utgångspunkt i Markusevangeliet med olika teman. Hemma kan man följa Bibelplanen ”Markus runt på 90-dagar”. Bibelplanen finns i en app för telefonen också om man är på resande fot, glömt boken eller bara vill ha tekniska lösningar på saker och ting.

I Barnverksamheten kommer vi att träffa Markus och han får berätta om sina berättelser. Och många fler spännande saker kommer att ske under det kommande året. Och du är välkommen med på gudstjänster och samlingar. Har du ideer, funderingar och/eller bidrag som utmanar, utformar, skapar kreativitet mm när det gäller detta år hör av dig till någon i församlingen. Kanske kan det bli en verklighet eller så kanske du får svar på en och annan fråga.

 

                          Niklas Lindén, Pastor